kayleec9345211
kayleec9345211 kayleec9345211
  • 21-04-2022
  • Mathematics
contestada

Sally bought a soft drink for 4 dollars and 8 candy bars. She spent a total of 28 dollars. How much did each candy bar cost?​

Respuesta :

iammlina14 iammlina14
  • 21-04-2022

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

If the soda was $4 and she spent a total of $28

then you do 28-4 to get the amount she spent on candy bars so 28-4 is 24 and divide 24 by 8 and you get 3

Answer Link

Otras preguntas

What can you put between a 7 and an 8 so that the result is GREATER than 7 but LESS than 8?
what are the differences between democracy in the west compared to the Democracy in Hong Kong
What is the quotient when (x + 2) is divided into the polynomial 2x2 - 2x - 12?
Arrange the following "sound processing events" in order, from start to finish. - Vibrations are conveyed to the endolymph inside the cochlea, causing the cochl
What is the ratio of the sides of triangle XYZ? Please help me with this
What’s the answer to this?
Question 18 of 20 2 Points Which option is an example of inductive reasoning? W A. All the cats I've seen are furry. Therefore, most cats are furry. B. Water is
The sum of three numbers is 16. The sum of twice the first​ number, 5 times the second​ number, and 6 times the third number is 85. The difference between 4 tim
The last time Andy went bowling he had a mean score of 158per game.After three games Andy has a total score of 473. He thinks heneeds to score over 160 in game
Select all that apply. Which of the following does not describe the Continental Army? fighting for a common cause intense training excellent quality and quantit