Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

please explain : Flour cost $.12 per ounce. If a bag of flour is 3 pounds, how much does it cost ? (1pound=16 ounces)

Respuesta :

Madlix0329
Madlix0329 Madlix0329
  • 26-01-2017
First multiply the 3 pounds times the 16 ounces because each pound has 16 oz.Then multiply that to $.12.Your answer will be $5.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-01-2017
Ok, first you multiply 0.12 x 16 which equals 1.92 and multiply that by 3 which equals $5.76.
Answer Link

Otras preguntas

Find the equation of the line passing through the points (0,1) and (-2,0). Write the equation in slope-intercept form.
What have members of the European Union (EU) and countries of the North American Free Trade Agreement (NAFTA) both attempted to do? (1) reduce regional trad
What was the African Diaspora?
Find a simplified formula for the volume of a cylinder that has a height of 3x and a radius of 2x. Show your work.
What was the outcome of the Battle of Tours?
How did the writers of the U.S. Constitution put into practice the idea of separation of powers? A system of checks and balances?
what is the advantage of timing for a full minute to find your pulse
Which form of curly best completes this sentence? Among the girls at our family reunion, Esther had the __________ hair of all. A. curliest B. curlier C. more c
What steps did Napoleon take to create an empire in Europe?
Why might Berlin be a likely spot for trouble to develop during the Cold War?