adrianarr0825 adrianarr0825
  • 25-03-2022
  • Mathematics
contestada

alex earned $ 20.40 in three hours what is the unit rate in dollars per hour

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 25-03-2022

Divide total made by total hours:


20.40 / 3 = $6.80 per hour

Answer Link
dspader
dspader dspader
  • 25-03-2022

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

Divide the amount of money by the time.

20.4/3=6.8

So, alex earned $6.80 per hour.

-hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

Escucha lo que dice marta sobre caro y selecciona los adjetivos que identifiques en su descripción.
pjpjpjpjpjpjpjpjpjpjpjpj
Which of the following statements is associated with mercantilism? * A It held that the economy offered only finite resources which required state oversight thr
Where did this Cuban Revolution occur?
choose the correct conjunction of the verb acabar for the following subject pronoun ella
answer this for the brainliest answer
what do i put in the blanks (again)
6 > x + 3 1/3 tell me please
look at the photo please
a coin weighs 3/4 onces eric picks up 6 of these what is the total weight