Respuesta :

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

2 1/2 pounds = 2.5 pounds

To determine the price per pound, divide $9.75 by 2.5:

[tex]\sf \dfrac{9.75}{2.5}=3.9[/tex]

Therefore, the price per pound was $3.90