estherruth000 estherruth000
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Marta ha comprado 5 paquetes de 12 lápices cada uno y le han costado24 €. Cual es el precio de cada lapiz?

Respuesta :

daynitapulido
daynitapulido daynitapulido
  • 24-03-2022

Respuesta:

5 paquetes x 12 lapices= 24€

60 lapices=24€

1 lapiz= 0.4€

¿Cuál es el precio de cada lápiz?

El precio de cada lápiz es 0.4€

Si quiere tener 100 lápices, ¿Cuánto le costará?

0.4 X 100=40€

Le costará 40€

Answer Link

Otras preguntas

true or false ,if false write right answer ______ the ramp helps the man do work by reducing distance
what does the idiom under the weather mean
Which of the following statements is the contrapositive of the given statement? If dogs have fleas, they scratch all night. If they scratch all night, then dogs
A rectangular game board is composed of identical squares arranged in a rectangular array of r rows and r+1 columns. The r rows are numbered from 1 through r, a
I'm hopeless + please show work! Ty x
If tan x = .76 and cos x = .22, what is sin x?
El conductor de un tren que circula a 20 m/s ve un obstáculo en la vía y frena con una aceleración de 2 m/s2 hasta parar ¿cuánto tiempo tardó en detenerse? ¿qué
The Renaissance was a rebirth of ancient classics and ideas from what region? China and India Rome and Greece Egypt and Saudi Arabia North and South America
solving system by graphing y= -5/3x+3 y=1/3x-3
According to Rilke' where should the poet find beauty?