Nickster712 Nickster712
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

You buy $2. 75$ pounds of pistachios and $2$ pounds of cashews. Do you pay more for the pistachios or for the cashews?

Respuesta :

chloeeechloeee chloeeechloeee
  • 22-03-2022

Answer:

pistachios

Step-by-step explanation:

you pay more for the pistachios because $2.75 is greater than $2

Answer Link

Otras preguntas

please I can't understand this question ⁉️ please help​
How does seed become dormant? ​
What to expect from theoretical foundation in nursing ?
Solve for h. 2(h − 16) − 16 = –12 h =
why are the poor unable to receive proper medical attention​
what is the adverb modifies in the sentence below? The Wright brothers quietly continued their experiments.​
what were prashastis ? why can't all their details be true?​
Shevonia wants to decrease her energy bill by 189. If her electric bill is currently $348 a month, what will her bill be if she is successful?
500 essay over what you did for the summer
Need help ASAP if u help I will give u more points