Baby99
Baby99 Baby99
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

Mr. Smith had $725 to spend on books for his students. Each student received one book, and each book was the same price. Mr. Smith has 37 students in his class. After buying the books, Mr. Smith had $31.25 left. How much did each book cost?

Respuesta :

ang2sean ang2sean
  • 25-01-2017
each book cost $18.75

Answer Link
nate96 nate96
  • 25-01-2017
18.75 is what each book costs
Answer Link

Otras preguntas

Tyler applied the change of base formula to a logarithmic expression. The resulting expression is shown below. StartFraction log one-fourth Over log 12 EndFract
What two factors affect the amount of Kinetic energy in an object?
Factor completely 4x2 − 8x 4. Prime 4x(x2 − 2x 1) 4(x2 − 2x 1) 4(x2 4).
I need help to find the area and perimeter?
Comparing the Aztec and Inca Empires Aztec Inca Time Period/Location: Sources(s): The Classical Period(1300-1521) Central Mexico Time Period/Location: Sources(
Monomials!!!!!! (-4/3 xy^3) (8x^8y)
10 squared plus b squared equals c squared​
Which of the following statements is true?
what is an indefinete pronoun
[BLANK] were the people who protested and left the Catholic Church. PLEASE HELP NEED URGENTLY!