deglasstransportatio deglasstransportatio
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 12 eggs cost $5 At this price , how much does each individual egg cost?

Respuesta :

fluffypsychobunny
fluffypsychobunny fluffypsychobunny
  • 24-02-2022

Answer:

each egg costs 42 cents

Step-by-step explanation:

since it’s five dollars for twelve eggs, divide five by twelve to get the cost per egg

Answer Link

Otras preguntas

Dakota believes that Credit Services Corporation (CSC) has discriminated against her on the basis of gender. She files a suit against CSC under the Civil Rights
a plane has 360 total seats, which are divided into economy class and business class. For every 13 seats in economy class there are 5 seats in business class
What is the value of x, given that AE || BD
7. What's 2/3 written as a fraction with a denominator of 9?
___________ is a measure of the degree to which the phenotypic variation of a given trait is due to genetic factors.
Please answer this correctly
A company deposits $25,000 in a bank account that earns interest. The value of the account can be represented as 25,000e^0.0198t, where t represents time, in ye
The contraction of skeletal muscles is based on ________.
If you had excess aluminum, how many moles of aluminum chloride could be produced from 28.0 g of chlorine gas, Cl2?
Match the vocabulary word to the correct definition 1. Corinthian order 2. Columns 3. Archaic style 4. Classical style 5. Black-figure style a. P