hannifresco
hannifresco hannifresco
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Si compramos 2/4 de azúcar y el kilo cuesta $47.00 ¿Cuánto tiene que pagar?
Ayuda!!!

Respuesta :

boredomela boredomela
  • 24-02-2022

Answer:

$11.75

Step-by-step explanation:

divide 1 para 4 le sale

1/4 = 0.25

47 x 0.25 = 11.75

Answer Link

Otras preguntas

The sum of two odd numbers is 198. Both of the numbers are multiples of 3. One of the numbers is 5 times the other. Which equation could you use to find the two
At last, the top of the staircase was gained, and they stopped for the third time. Based on the context, the word gained is used to mean which of the following
A. A primary source is typically free of outside interpretation. B. A primary source is generally unbiased. C. A primary source combines several diffe
How much per person to go to the everglades if it costs 245$ to 7 people to go to everglades
Choose the factored form of the given equation. 6x2 - 14x + 8 = 0 2(3x - 2)(x - 2) = 0 2(6x - 4)(x - 1) = 0 2(x - 1)(3x - 4) = 0
What are two inequalities to compare -17 and -22
Which is an example of the bottleneck effect?
Please help me make sure i did this problem correct
list the thirteen states of eastern usa
PLEASE HELP ME I BEG YOU