Lulucare1
Lulucare1 Lulucare1
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

a) Pizza Hut charges $15 for a pizza pie and $1.50 for each topping. Write an expression for the total
cost of one pizza and adding n toppings.

Respuesta :

jessnelson1234
jessnelson1234 jessnelson1234
  • 26-01-2022

Answer:

15 + 1.50n = cost of one pizza

Step-by-step explanation:

Hope I helped.

Answer Link

Otras preguntas

What did cueca supposedly originate with?
What us the most likely reason gabriel chose to write his essay with this point of view
what are 3 ways slave trade impacted africa
19. What is the sum of the measures of the exterior angles in a heptagon? Explain.
In the scarlet letter, how do hester and dimmesdale plan to escape their suffering?
If a sample containing 2.50 ml of nitroglycerin (density=1.592g/ml) is detonated, how many total moles of gas are produced?
Belts cost $160 per carton, and shoes cost $465 per carton. If an order comes in for a total of 88 cartons for $19,265, what is the number of cartons of belts?
What term is used to describe the healthiest lake?
4) In a chemical change a _____________ substance forms.
Selecciona la respuesta correcta. Sofía y Carlos ______ a Juan Pablo de tomar unas fotos para mandar a sus padres. habrás convencido habremos convencido habréis