jayda1101
jayda1101 jayda1101
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

Pls help me!!! I will give u Brainlessness!!!

Pls help me I will give u Brainlessness class=

Respuesta :

dt33183 dt33183
  • 26-01-2022

Answer:

1. $1.5 per pound

2. 8 pounds

3. 3.2 apples

4. 25.6 apples

Step-by-step explanation:

The cost of per pound of apples on sale: 3/2 = 1.5

For $12, the pounds of apples: 12/1.5 = 8

1 lb = 16 oz so 1 apple is 5/16 lb: 1/(5/16) = 3.2

for $12, the number of apples: 8/(5/16) = 25.6

Answer Link

Otras preguntas

my bad pcahhhhhhhhhhhhh​
Which is an alloy made up of iron and carbon and has high compressive and tensile strength? A. glass B. concrete C. steel D. wood
Personajes del cuento negro para una negra noche
the sum of two consecutive even intergers is 106. what are the intergers?
The ________ is the fluid component of blood.
8- How can you use distance and displacement to describe an objects' motion? ​
A paleontologist is trying to study the DNA of a fossil from an extinct animal called X. He has formulated three hypotheses. Which hypothesis CANNOT be tested?
20 points please help 1. What was Antarctica’s climate like millions of years ago? Provide two types of evidence.
What type of circuits have no electricity flowing through them? *
Which of the following statements is TRUE for the following situation: A spectral line is simply a large number of photons having the same wavelength. The viole