Sara needs to buy juice for the picnic. She selects a case of 24 cans of juice that costs a total of $8.00. What is the cost per can?

Respuesta :

Step-by-step explanation:

24 cans cost $8.

so, 1 can is 1/24 if the total, and that applies then also to the price.

so, the cost of 1 can is 8/24 = 1/3 ≈ $0.33

Answer:

Cost per can = $0.33.

Step-by-step explanation:

8 / 24

= 1/3

= 0.333....