nievesgabbie
nievesgabbie nievesgabbie
  • 24-11-2021
  • Mathematics
contestada

If two cans of shrimps cost $14, at this unit rate what is the cost of 9 cans of shrimps?

Respuesta :

badran1
badran1 badran1
  • 24-11-2021

Answer:

63 shrimps

Step-by-step explanation:

14÷2=7

the cost of 1 shrimp

7×9=63

the cost of 9 shrimps

Answer Link

Otras preguntas

Pleaaaaseeeee hellllpfor BRAINLEST answer and thanks
Imagine that you are the scientist who discovered cells. If you were to give a speech to a group of fellow scientists, what key points would you include that de
Which of the following best describes the state of the US economy at the end of World War II? A)It was starting to come out of the Great Depression. B)It was
What is the anatomical name for the shaft of a long bone?
A stack of 7 books weighs 9.1 pounds. If each book weighs the same amount, how much does each book weigh?
The figure is made up of two shapes, a semicircle and a rectangle.What is the exact perimeter of the figure?
An object having either too many or too few electrons has a
Which country was a member of the Allied powers during the Second World War? A. Spain B. Turkey C. United States D. Germany
How do body systems interact. Give at least four examples
How are music synthesizer and B6, which is a nutrient synthesizer, similar? How are they different?