balpreetk2005
balpreetk2005 balpreetk2005
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

if 5 pens cost £4 what is the cost of 1 pen​

Respuesta :

dinahjanecompetente
dinahjanecompetente dinahjanecompetente
  • 23-11-2021

Answer:

/the cost of 1 pen is $2

Step-by-step explanation:

sana makatulong

Answer Link
gwendyddamanya gwendyddamanya
  • 23-11-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

5 pens=4euros

1 pen=`x

4 euros=5x

0.8 euros=x

1 pen = 0.8 euros

Answer Link

Otras preguntas

What is 2 1/3 divided by 2/5
In I Know Why the Caged Bird Sings What hope did Bailey instill in his sister when they talked later about the gifts?
if 5x=1/125 find the value of x
Describe the four results of a stable food supply that advance early humans toward creating their first civilization.
Which fraction is equal a whole number ? A. 3/6 B.7/8 C.10/4 D.8/4
ILL GIVE YOU THE BRAINILEST ANSWER What the biggest lake A. Lake Huron B. Lake Ontario C. the Great Salt Lake D. Lake Superior E. Lake Erie
What is the opposite of down
How do you solve the equation -x/3=27
Where do we get this idea of "Royalty" from? Please help fast
Select all that apply. Which were lasting effects of the Crusades? The power of the Catholic Church increased. The power of the Catholic Church decreased. Trade