swagatron2000
swagatron2000 swagatron2000
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The equation y = 0.8x can be used to calculate the cost (y) of x packs of bubble gum. What is the unit cost of bubble gum?​

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 22-11-2021

Step-by-step explanation:

if you don't see it right away, just use x = 1 and see :

y = 0.8×1 = 0.8

so the unit cost (= the cost of 1 unit) = 0.8

Answer Link
mariamoluwaferanmi1 mariamoluwaferanmi1
  • 22-11-2021

answer =0.8

Step-by-step explanation:

if y is the cost of x bubble gum where 0.8 is the value for one then o.8 is the unit

Answer Link

Otras preguntas

How did the Enlightenment lead to a more secular outlook?
How many atoms of oxygen (O) are required to form two molecules of sulfuric acid (H2SO4)? A. 2 B. 4 C. 6 D. 8
Choose the correct pronoun in the sentence below us/we vegetarians sometimes find it hard to eat in restaurants
Letters of inquiry and invitations to company-sponsored events are what type of letter? a. Neutral Page b. Sales c. Negative d. Response
Rewrite the equation in Ax+By=C form. Use integers for A, B, and C. y-6=2(x-4)
Describe the power to pick a president
Why did the peasants align themselves with the Chinese Communists?
Which statement accurately compares the Byzantine emperors Justinian I and Basil I? a. Both emperors lost large chunks of Byzantine territory to invading Muslim
Members of which radical group assassinated civil rights leader Malcolm X? a. Student Nonviolent Coordinating Committee or SNCC b. Southern Christian Leadership
How did people on the home front use liberty bonds to support the World War I effort?