Ethan buys cookies and onions at the store.
He pays a total of $55.48.
He pays a total of $3.48 for the cookies.
He buys 8 bags of onions that each cost the same amount.

Write and solve an equation which can be used to determine xx, how much each bag of onions costs.

Respuesta :

Answer:

  • $6.5

Step-by-step explanation:

Given:

  • Total cost = $55.48
  • Cookies = $3.48
  • Onions = 8 bags for x each

Equation:

  • 8x + 3.48 = 55.48
  • 8x = 55.48 - 3.48
  • 8x = 52
  • x = 52/8
  • x = 6.5

Each bag of onions costs $6.5