clarkdenya clarkdenya
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

At a fabric store, Mrs. White spent $24.50 for 3 1/2 yards of fabric. How much money did each yard cost?

Respuesta :

misskate716 misskate716
  • 22-10-2021

Answer:

7

Step-by-step explanation:

total cost/total yards=cost per yard. $24.50/3.5=7

Answer Link

Otras preguntas

The product of two is 5. The quotient of the two numbers are 5. What are the two numbers
Implicit means to imply or not clearly state. True False
Tests using radiopharmaceuticals may be performed by ______? 1) cardiovascular technologists 2) medical imaging technologists 3) nuclear medicine technologists
This distance-time graph shows the journey of a car as it approaches the finish line of a race. Calculate the speed of the car. Give your answer in metres per s
Baker is a suspect in a series of rapes. Please request he come down to submit to DNA sampling, and when he refuses, they obtain a court order. He still refuses
If data delay is a month or two behind what do you call it?
write two unite rates relating meters and kilometers
Consider the following tables: Name: table1 cod1 val1 val2 10 10 8 12 10 6 21 11 15 33 10 2 41 9 11 8 10 6 14 9 5 11 11 4 What is the result of the query below?
use a table and a graph to show the probability distribution for the spinner {red, green, blue, yellow}.
Fokas notes that tolerance and multiculturalism are markers of ________ national identity.