tillyholt tillyholt
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

7. Kate bought 4 pounds of apples
for $10.80. How much did it cost for
one pound of apples?

Respuesta :

maxcmoreno maxcmoreno
  • 22-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$10.80 for 4 pounds of apples

How much for 1 pound?

$10.80/4 pounds = cost of 1 pound of apples

answer: $2.70

Answer Link

Otras preguntas

Where would you find the warmest waters? deep zone surface-mixed zone transition zone polar zone
executive order 11246 signed by president lyndon johnson required all federal contractors and subcontractors to
An increase in price leads to A) no change in quantity supplied B) a decrease in supply C) a change in quantity supplied, but we cannot tell if it would be posi
Solve each system by substitution. Show all work. -8x+2y= -4 -7x+y= -8
PLEASE HELP ME 6th grade math INTRODUCTION TO PERCENTAGE
how did jim crow laws impact demographic shifts
Shanelle has been diagnosed with cardiovascular disease. Which exercise option would her doctor most likely recommend? A. resistance training such as lifting w
Your grandfather is a coin collector. He has 50 coins of gold or silver separated into 7 bags. Gold coins are in packs of 6 and silver coins are in packs of 8.
Convert 4.0 moles of N2 gas to liters.
A town had a population of 10,000 people. the population decreased 3% each year. what was the population 5 years later?​