Butter Crate Snacks sends a selection of treats in the mail each month. Sidney bought a 4-month subscription for a friend. She used a one-time coupon and received $8 off the total cost. Sidney paid $40 in all. How much does each month normally cost?

Respuesta :

Answer:

12

Step-by-step explanation:

You have to add the amount Sidney paid with the money she got off. You get 48 then you have to divide 48 by the 4 months she paid for to get 12.

Cost without coupon=40+ 8=$48

Total months=4

Cost of each month:-

[tex]\\ \sf{:}\dashrightarrow 48/4[/tex]

[tex]\\ \sf{:}\dashrightarrow 12\$[/tex]