hamidiso23 hamidiso23 21-10-2021 Mathematics contestada HELP DUE IN 10 MINUTES!!! Two step equations word problems In winter, the price of apples suddenly went up by $0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88. 1. Write an equation to determine the original price per pound (p) 2. Find the original price per pound.