.
Aiden buys ice cream and apples at the store.
He pays a total of $15.05.
• He pays a total of $3.80 for the ice cream.
• He buys 3 bags of apples that each cost the same amount.
Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bag
of apples costs.

Respuesta :

Answer:

Equation: y = 3x + 3.80

Cost of each bag: $3.75

Step-by-step explanation:

y = 3x + b

y = $15.05

x = cost of each bag

b = $3.80

3 = # of bags

15.05 = 3x + 3.80

11.25 = 3x

3.75 = x