nalren3634 nalren3634
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Mike bought 4.5 pounds of bananas for $5.40. What is the price per pound for the bananas?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 01-10-2021

The cost per pound of banana which can be found by dividing the total cost by the amount in pound of banana is $1.2

Amount in pounds of bananas purchased = 4.5 pounds

Total cost of 4.5 pounds of banana = $5.40

The price per pound of banana can be expressed thus :

  • (total of banana ÷ amount on pounds of banana)
  • ($5.40 ÷ 4.5) = $1.2

The cost per pound of banana is $1.2

Learn more :https://brainly.com/question/18796573

Answer Link

Otras preguntas

What are some symptoms of a food allergy ?
What is the product of 532.6 x 8.53?
Where is the acetylcholine produced and to where does it travel?
Which diatomic molecule is formed when the 2 atoms share 6 electrons?
The length of a shadow of a building is 27 meters. The distance from the top of the building to the tip of the shadow is 38 meters. what is the height of the bu
As Section 3 of this chapter explains the Declaration was divided into four parts right down the first phrase of each of those four parts. That is the question
During the ratification process of the u.s. constitution, the antifederalists argued that a.the constitution guaranteed too many individual rights. b.the cons
Is the diameter and area of a circle proportional
Which element is classified as a inner transition element?
What numbers are always prime numbers?