bdeskovich17a
bdeskovich17a bdeskovich17a
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 5 bags of food cost ​$ 17.50. How much would spend on 3 bags of ​food?

Respuesta :

22joneam 22joneam
  • 22-09-2021

Answer:

$10.50 would be the cost for three bags

Step-by-step explanation:

17.50 divided by 5 gives you the cost for one bag which is $3.50. $3.50 multiplied by 3 gives you $10.50

Answer Link
Miguelmontel
Miguelmontel Miguelmontel
  • 22-09-2021

Answer:

10.5$

Step-by-step explanation:

Cost of 1 bag=17.5$ ÷ 5 = 3.5$

Cost of 3 bags=3 x 3.5 = 10.5$

therefore he will spend 10.5 $

Answer Link

Otras preguntas

Is revenge ever justified? Do you agree with the U.S. response to the 9/11 attacks? Why or why not?
What kind of reaction is this? AB + CD -> AC + BD
Describe the U.S. policy of containment in your own words.
489 × 745 ≈ round the number to its greatest place value And i have more i need help with so if u help i give brainly star and thanks k AND THIS IS MATH!!
3m=5(m+3)-3 How do I solve it
Are all traits passed on to offspring from parents
Complete the statements: An imperialist might think... An Anti-imperialist might think...
he comprado en el super 3 kilos de harina por 0.90€ ¿cuánto me costarían 7 kilos ?​
plzzzzz guys help emergency plz really I got problem if you do jpt then I will report ​
1 1 point possible Explain how to compare two fractions that have different denominators. Write AT LEAST 5 sentences.​