Respuesta :

Answer: 3 packs of notecards.

Step-by-step explanation:

Since it costs $4 for a pack of 12, we could use multiplying to find the answer.

$4 x 3 = 12

$16 - $4 = $12

Therefore, Jenna buys 3 packs.