ilovetwiceee ilovetwiceee
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 30-ounce jar of peanut butter costs $6.00. A 40-ounce jar costs $7.20. Which jar of peanut
butter is cheaper per ounce?

Respuesta :

randomperson9271 randomperson9271
  • 21-09-2021

Answer:

The 40-ounce jar of peanut butter is cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

30-ounce jar:

6÷30=0.2

40-ounce jar:

7.2÷40=0.18

Answer Link

Otras preguntas

Which measures are the sides lengths of a right triangle? A) 2cm, 5cm,10cm B) 6cm, 9cm,12cm C) 4cm, 7cm,10cm D) 6cm, 8cm,10cm
What is the process that results in new species?
what issue developed in regard to the states that would be made from the Louisiana Purchase
Which describes civil disobedience? A. breaking a law to show that it is unjust B. breaking a law that takes another person's life C. breaking a law to gain
how do you change 32/4 into a whole number or a mixed number
What is the value of t in this equation? 3t=t+3
In 1854, Congress passed the Kansas-Nebraska Act, which allowed the territories of Kansas and Nebraska to decide on the legalization of slavery based on a popul
Ronald Reagan served the Screen Actors Guild in what capacities? principal liaison member of board of directors president public relations officer
How has censorship affected democratic growth in Russia? A) The freedom of speech granted in the constitution has been repressed B) Private business has become
Which society was highly influenced by the Egyptians and profited by taxing goods that went through their land?