Respuesta :

Answer:

2.40x= 40

Step-by-step explanation:

Jon's teacher wants to buy giant cookies for the entire class

cookies cost $2.40 each

Let x be the number of cookies bought

Each cookies cost is 2.40

x cookies cost is 2.40x

total amount is $40

So the equation is 40x=40