havuche123 havuche123 24-08-2021 Mathematics contestada ASAP The Pizza Shack charges $8 for each pizza. No matter how many pizzas you order, they charge $5 for delivery. Using p for the number of pizzas, what is an expression for the cost to have pizzas delivered to your home?