isabelldavis2
isabelldavis2 isabelldavis2
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

A 6-pound container of detergent costs $4.38. what is the price per pound?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 25-07-2021

Answer:

.73 per pound

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

4.38/ 6

.73 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Surgical patients commonly receive more than how many drugs? 5, 10, 15, or 20 drugs?
Why does ferrocene have a higher melting point than acetylferrocene?
The value of the atomic mass of an atom
Why does the apothecary risk the death penalty to sell Romeo poison?
Mrs. Henderson has 16 boys in her class of 24 students. Mr. Gregory has 18 boys in his class of 30 students. which class has the greater ratio of boys to studen
How long does it take for the light from the sun to reach earth?
what is a spin quantum number?
In what two ways did the Soviets stray from the ideas about communism advanced by Karl Marx? by not giving power to the workers by attending the Yalta conferenc
which describes the revisionist or conflict perspective in historiography
Which of the following is an example of a land resource?