plsss help !!
Jack and Grace went to the store to buy flowers. Jack bought 3 carnations and 5 roses for a total cost of $22.50. Grace bought 3 carnations and 2 roses for a total cost of $13.50. what does one carnation and one rose cost?

Respuesta :

Answer:

carnation $2.50; rose $3.00

Step-by-step explanation:

Let c = price of 1 carnation.

Let r = price of 1 rose.

3c + 5r = 22.5

3c + 2r = 13.50

Subtract the se3cond equation from the first equation.

3r = 9

r = 3

Now substitute r = 3 in the first equation and solve for c.

3c + 5r = 22.5

3c + 5(3) = 22.5

3c = 7.5

c = 2.5

Answer: carnation $2.50; rose $3.00