marinakireeva marinakireeva
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a package of 3 paper towel rolls for $12 or a package of 9 paper towel rolls for $18 dollars.
Which option is cheaper?

Respuesta :

jellooo26 jellooo26
  • 21-06-2021
The package of 9 paper towel rolls for $18 are cheaper since
12/3= $4 for EACH paper towel
18/9= $2 for EACH paper towel
Answer Link

Otras preguntas

Which statement about the physical change of liquid water boiling into steam is true
Causing an increased ____________ of water from the kidney nephron, blood volume is maintained.
what is a right angles degree
5/8 of students choose blue, 5/9 of students choose green, 48 students chose red. how many students chose green and blue?
WILL MARK THE BRAINEST 5) Read this excerpt from “Mother Tongue” by Amy Tan. "I believed that her English reflected the quality of what she had to say. That is
in which quadrant is (4,-5) located
You are looking for a birthday gift for your best friend. Unfortunately, the item you wanted to buy is out of stock. "Hello," a store clerk says. "I see that yo
what is the slope of the line through (-9,-6) and (3,-9)?
??????????????????????????
Two vertices of a polygon are ( 7, -18) and (7, 18). What is the length of this side of the polygon?