guzjac99
guzjac99 guzjac99
  • 27-05-2021
  • Mathematics
contestada

It says “If 4 apples cost $1.00, what would be the cost of 10 apples?” -

It says If 4 apples cost 100 what would be the cost of 10 apples class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-05-2021

Answer:$8.50

Step-by-step explanation: If 4 apples are $1.00 that means that one apple would be 25¢. 10 apples would mean $8.00 and since 2 apples are left that would be 50¢. Hence, the answer would be $8.50

Answer Link
iDrxpz iDrxpz
  • 27-05-2021
It might be 2 dollars and 50 cents because since every apple is 25 cents and if you buy 8 apples it would be 2 dollars and another 2 apples will be 50 cents but I’m not sure
Answer Link

Otras preguntas

Determine the weight in newtons of a woman whose weight in pounds is 157. Also, find her mass in slugs and in kilograms. Determine your own weight in newtons.
Simplify 15-10.24 Please help timed assignment!
Suppose that productivity growth in an economy over a two-year period has fallen to less than 2% per year, causing a severe recession. From the neoclassical vie
Given x=-3, y=6, and z=-4 2z-3y+4x=
Can someone help me with this I don’t understand how to do it.
please help me answer 4. 5. or 6. there all hunger game questions​
True or False? The number 0.8 can be written as 8/10, so it is an irrational number
Do you agree with Machiavelli's philosophy of how rulers should rule? Why or why not?
As the population of the New World increased, the town meeting form of government was gradually replaced with an indirect democratic system colonists called a(n
Evaluate 18×2-4^2 ÷8