Tatiiii85331 Tatiiii85331
  • 26-05-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 30 Oreos cost $3.60. Kennedy says the unit rate is 0.12. Mason says the unit rate is 8.33. Who is right?

Respuesta :

queensland100
queensland100 queensland100
  • 26-05-2021

Answer:

[tex]360 \div 30 = 12[/tex]

Step-by-step explanation:

so Kennedy is right

Answer Link

Otras preguntas

Bonjour je ne comprend pas cette exercice pouvez vous m’aider ?
A manufacturing company incurs rent costs of $12,500 per month. The company manufactured 250,000 units in May and 300,000 units in June. The cost per unit in Ma
What is not an effective method of collecting pt date
Draw the Lewis structure of NO2⁻.
A food chain. arrows point from one stage to the next. the stages are leaves, mouse, snake, hawk. photos (left to right) by mehmet karatay, jens buurgaard niels
THE HALF-LIFE OF PHOSPHORUS -32 IS I4.3 DAYS. WHAT MASS OF A 90.0 GRAM -SAMPLE OF PHOSPHORUS-32 WILL REMAIN AFTER 57.2 DAYS?
Andrea is buying some new shirts and sweaters. they are able to buy 9 shirts and 6 sweaters for 210 dollars or they can buy 8 shirts and 3 sweaters for 126 doll
1. During Hag El Laila, Fadi received twice the number of Candies that his sister Layla received. If Layla received C candies, write an algebraic expression to
Name at least four types of cardiovascular disease and list four things you can do to lower your risk for cardiovascular disease.
Drugs always produce the same sensation in first-time users. Please select the best answer from the choices provided T F