eeyadd2009
eeyadd2009 eeyadd2009
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada


Two apples cost 60 cents. How much do five cost?
cost?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-05-2021

Answer:

5 apples cost = 150 /-

Step-by-step explanation:

Two apples cost = 60 /-

Then 1 apple cost = 60 ÷ 2

= 30

∴ 1 apple cost = 30 /-

Then 5 apples cost = 30 × 5

= 150

∴ 5 apples cost = 150 /-

Hope it is helpful....

Answer Link

Otras preguntas

Scientists review the work of other scientists to a ensure the results are in agreement with accepted scientific beliefs b guarantee federal funding by support
This nuclear reaction requires a high temperature environment. a.nuclear fusion b.nuclear fission c.beta emission d.alpha emission
What system wring contained 2000 characters?
The growth of tertiary activities in the United States has a.) encouraged the growth of jobs and population only in the Northeast b.) led to greater economic a
What properties of Pluto might make scientists think that it is a Kuiper Belt Object?
Is it ustedes trabajan or ustedes trabajen?
What is the height of the cylinder in the diagram? Round your answer to the nearest whole number. 6cm=radius v=904.78 cm3 solve for h.
Identify the sentence that contains an appositive phrase. A. Ed had always wanted to go on a safari. B. The safari stopped at an oasis, a moi
how do I figure out this problem 3x – 11 < 4 or 4x + 9 ≥ 1
Read the excerpt from "Annabel Lee," by Edgar Allan Poe. But we loved with a love that was more than love— I and my Annabel Lee— With a love that the wing