roseneicad063880
roseneicad063880 roseneicad063880
  • 23-05-2021
  • Mathematics
contestada

Please help,, I'll mark as brainliest if correct

Please help Ill mark as brainliest if correct class=

Respuesta :

uwurawrhehe
uwurawrhehe uwurawrhehe
  • 23-05-2021

the answer is, the number of packages of corn purchased

Answer Link
Study23456 Study23456
  • 23-05-2021

Answer:

C. The number of packages of corn purchased.

Step-by-step explanation:

We have been given that a store sells four 1 1/8-pound ears of corn in a package for $3.59. The expression represents the cost of the corn for a number of packages.

Since the cost of each package of corn is $3.59 and represents the cost of 'p' packages of the corn. So 'p' represents the number of packages of corn purchased.

Answer Link

Otras preguntas

In the story, “The Most Dangerous Game,” the hunt encompasses which two types of external conflict?
Which of these pieces of evidence did NOT help in the development of the theory of plate tectonics? A) The outlines of the different continents look like they c
how does the physical environment of Latin america affect human activities?
solve for x. 0.25x=3.
what effect did the slave trade have on Africa?
How do prokaryotic cells get energy?
How do you convert meters to fee
Check my answers 3: C 4: A 5: D (10points)
How did mountain passes influence the rise and decline of ancient indian empires?
how would you answer the following question? es vuestro perro a. si es el perro suyo b. si es el perro nuestro c. si es el perro tuyo d. si es el perro vues