dabiskitten
dabiskitten dabiskitten
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three long-sleeve T-shirts sell for $14.97 What is
the unit price? Write and solve an equation using
a variable

Respuesta :

melanieeepstein2007 melanieeepstein2007
  • 21-05-2021

Answer:3x=4.99

Step-by-step explanation: 14.97/3= 4.99

Answer Link

Otras preguntas

In one hundred words or more connect your experiences at school to panchito's experiences
What is the perimeter of the triangle shown on the coordinate plane, to the nearest tenth of a unit? 14.6 units 15.5 units 21.0 units 21.6 units
In this race speedy mcgoo Ran the 400 m dash in 14.5 seconds. What is his speed in meters per second?
How 9/11 has affected and changed our society? (in a small paragraph)
the main function of a school board is to A) serve as a school principal, teachers, and administrators B) propose and legislate state law that affect the publ
How did Shakespeare’s Macbeth end?
For Quindlen why does the idea of a crazy quilt capture a tension at the heart of American culture?
i need help ASAP!!! will give brainliest!!
the 22 students bought a Valentine's presents they purchased 2 dozen for 22.95$ per and a box of chocolates for 13.45$ they split the cost equally . WHAT IS T
draw and label plane N containing two lines that intersect at b