CORRECT ANSWER EARNS BRAINLIEST

At Super Grocery, strawberries cost $3.00 for 2 pounds. At Value Market, strawberries cost $4.00 for 3 pounds. What is the unit price of a pound of strawberries at Super Grocery?

Respuesta :

Answer:

The unit price of a pound of strawberries at Super Grocery is $1.50.

Step-by-step explanation:

Divide $3.00 by 2.

$1.50 is your answer.