samegrants502682 samegrants502682
  • 25-04-2021
  • Mathematics
contestada

. Kemone bought 3 pounds of hamburger for $2.56 per pound and a box of cereal for $3.95. How can you calculate how much she spent? *

Respuesta :

jaycemusgrave
jaycemusgrave jaycemusgrave
  • 25-04-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

you multiply 2.56 by 3 and add 3.95 an equation would look like y=(3×2.56)+3.95

Answer Link

Otras preguntas

verbal phrase of 3a + 4b
When did the United States become part of the United Nations
What is the distributive property of 60 - 50?
Which expression is equivalent to −1.3+(−4.9)+(−2.6) ? a −(1.3−4.9)+(−2.6) b −1.3+(4.9+2.6) c (1.3+4.9+2.6) d −1.3−(4.9+2.6)
I need help! Step 1 ? Step 2 ? Step 3 ? Step 4 ?
What type of equality did thomas jefferson stress in the declaration of independence?
The vietnam war was so unpopular, lyndon johnson:
A skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs ​$76. A season ski pass costs ​$350. The skier would have to rent skis w
Explain why the development of agriculture was a "revolution.”
In which of the following documents did the Continental Congress declare their loyalty to the King of England? A. The Proclamation of 1775 B. The Olive Bran