Scoleman0996 Scoleman0996
  • 25-04-2021
  • Mathematics
contestada

The cost buying salad from a bar is at least $4.50 per pound

Respuesta :

twyaffe6np twyaffe6np
  • 25-04-2021
Answer

We know from the problem that the salad is going to cost at least $4.50 per pound. Therefore, it is entirely possible for the cost to exceed $4.50, but it cannot be lower than $4.50 because then it would not be equal to $4.50.
Answer Link

Otras preguntas

What is the ansewer to the question . Please need help
Collective ownership by all the people of the factories, mills, mines, railroads, land, and all other instruments of production. A.Community B.Capitalism
which vein drains the right adrenal gland?
The membranes of the mitochondria provide a place for enzymes needed for ________to anchor and function.
Death of a salesmen tragic hero, willy lomen what is his misjudgment?
Which of these details provides support for the idea that Alice is having trouble communicating with the other characters? A.) they were about the same size a
The board of governors of the federal reserve is composed of how many members and how long they serve
what was the first president of the United States
What’s a profit of 90
the standard form of a linear equation is 3x + 2y equals -17 how is the equation Express in slope intercept form