goodboyy1010 goodboyy1010
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

A tube of lotion costs $4.85 and contains 7.3 ounces of lotion. Which of the following best
represents the cost of 5 ounces of lotion?
a. $3.18
b. $3.24
c. $3.32
d. $3.48

Respuesta :

salaseddie salaseddie
  • 23-04-2021

Answer:

try 3.18 and who needs that much lotion

Step-by-step explanation:

Answer Link
hickcoxdar
hickcoxdar hickcoxdar
  • 23-04-2021

Answer:

C

Step-by-step explanation:

$4.85 divided by 7.3 = .664

.664 x 5 = 3.32

Answer Link

Otras preguntas

what is 1 1/2 * 4 1/6
The length of a rectangle is 2 units shorter than one-fifth of the width, x. what is the perimeter of the rectangle
32) (a)-(c) pre calculus
Describe what happens to the molecules in a solid when energy is added
What is the equation of the line, in general form, that passes through the point (1, 1) and has a y-intercept of 2.
which of the following items is known as aji in the caribbean? guava avocado chile corn
Explain how vague claims in advertising can be misleading
Hbdh What is u+ka= ba for a
what makes nonfiction different from literary nonfiction? a. literary nonfiction uses many fiction-writing techniques b. nonfiction includes more vivid descri
enzymes work only on a single substrate, in most cases. true or false.