PLEASEEEEE HELP Jonah bought 3 packages of hot dogs and 2 packages of hot dog buns and paid $21.90. He went back and purchased 2 more hot dog packages of and 5 more packages of hot dog buns and paid $23.40. Assuming there was no change in the individual cost of each item, what is the cost per package of hot dogs and hot dog buns?

Respuesta :

Answer:

each hot dog packege is 7.30 and each hot dog bun packege is 3.65

Step-by-step explanation: