svakar
svakar svakar
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

Skirts are 4 for $30. Marta and her sisters bought 6 skirts. How much did they pay?​

Respuesta :

ZJW011
ZJW011 ZJW011
  • 22-04-2021

Answer:

They payed $45

Step-by-step explanation:

First we have to find the unit rate. Divide 30/4 to get $7.5. 1 shirt costs $7.5.

Multiply 7.5 times the 6 skirts to get $45.

Hope this helps! Pls mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

who helped found the committees of correspondence to share ideas and information about challenging the british laws
What is 100,000 less than five hundred sixty thousand, three hundred thirteen is
3x + y = 19 , and x + 3y = 1. Find the value of 2x + 2y Can anyone explain this one for me?
Can some one please help me ???
Use properties to find the sum or product 5x23x2
what two forms can you write for 0.632
What is -0.4 as a fraction or mixed number in simplest form ?
41 ten thousands in standard form
What 2 square numbers have a sum of 130
448,077 is ------------------------------------------------ than 347,077