shainaalcius50
shainaalcius50 shainaalcius50
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

a flower shop is selling 24 roses fo $84 00. What is the cost, in dollars, per rose​

Respuesta :

astronomyplanets1224
astronomyplanets1224 astronomyplanets1224
  • 22-04-2021

Answer:

The cost is $3.50 per rose

Step-by-step explanation:

84/24 = 3.5. 3.5*24 = 84

Answer Link

Otras preguntas

One of the most important areas in which governments cooperate is __________.
Before the rise of the nation-state, Europe could be described as a continent __________. a. ruled by barbarian tribes b. with an identity crisis c. on the v
A(n)_____________ is an investigation in which a group that receives some experimental treatment is compared to a group that does not receive the experimental t
Maximizing satisfaction means ________.
Why did slave rebellions and the fear of slave revolts consume the attention of white colonists in the south and the north in the 1730s and the 1740s?
What is a Danish trapper
Joaquin can't control the urge to splurge on things he does not need and often runs into financial problems. What disorder does he have?
How mas the middle class different after the industrial revolution than it was before?
diketahui akar akar persamaan kuadrat 2x^2-9x + 7 = 0 adalah x1 dan x2. nilai dari x1^2 + x2^2- 4x1x2 adalah...
Determine the number of atoms in 5.88 moles sodium.