Robert bought some plants for his garden. Each plant costs $3.75.
If he spent a total of $52.50, how many plants did he buy?
Show your thinking.

Respuesta :

He bought 14 plants
$52.50 divided by 3.75 equals 14 plants
14 x 3.75= 52.5