Kelly bought some stuffed animals for
$6.49 each. She also got a box of
chocolate for $8.32. She paid a total of
$27.79. Write an equation to find how
many stuffed animals Kelly purchased.

Respuesta :

Answer:

$27.79 - $8.32 = $19.47 Divided by $6.49 = 3

Step-by-step explanation:

Kelly bought 3 stuffed animals.