Strucid
Strucid Strucid
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 35p.
How many yogurts can be bought for three pounds?

Respuesta :

ronnie2001alv
ronnie2001alv ronnie2001alv
  • 21-04-2021

Answer:

8 yogurts or it will be 1 yogurt

Step-by-step explanation:

Since practically you cannot purchase "0.57" parts of one yogurt 3 pounds (300 p) would allow you to purchase only 8 yogurts...

Answer Link

Otras preguntas

Express each relationship as an equation. Explain what information each letter and number represents. The total money collected if the cost to go on the trip is
HELP THIS IS DUE IN FIVE MINUTE NEED HELP ASAP!!
Write a function summarize_letters that receives a string and returns a list of tuples containing the unique letters and their frequencies in the string. Test y
If it took 5 hours to travel 90 kilometers, then at that rate, how many kilometers would be traveled in 15 hours?
Simplify. Multiply and remove all perfect squares from inside the square roots. 2a • 14a^3 • 5a
Express 60 as the product of its prime factors in ascending order and give your answer in index form
Please answer this!!!!!!!
Derrick and Sam need 10 pounds of colored gravel for the bottom of their new fish tank. Derrick has 2 pounds of purple gravel and 4 pounds of blue gravel
What do George and Lennie do to survive in Of Mice and Men?
George heard about the benefits of a data warehouse. He wants to try implementing one for his organization. However, he is afraid that transferring data to the