julissamartinez20 julissamartinez20
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars. She spent a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost!

Respuesta :

sarahtamnat sarahtamnat
  • 22-04-2021

Answer:

4 dollars

Step-by-step explanation:

i subtracted the total money spend from the soft drink

18$ - 2$ = 16$ was spent in buying the candy bars

and she bought 4 candy bars so  we divide 16$ by 4 = 4$ for each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

1. FINANCIALRelating to​
The Quadratic Formula gives which roots for the equation 2x2 + 7x = -2? A. x=7 14 ОВ. X -7 + 33 4 O C. x = -7 +33 14 O D. X= -7 + 165 4
Orthopnea Rhinorrhea Hemoptysis Rales Hypoxia Cyanosis Sputum Alveoli Rhonchi Thoracentesis Wheezing Tachypnea 1. is when an individual is unable to breathe unl
. You answer 95% of the questions correctly on a 20-question test. How many questions do you answer correctly
How do atoms and elements differ from each other?
What research will help prepare you before you apply for a job?
which combination of biological molecule and function is correct
A cone is of radius 6 cm and its height is 10 cm . The volume of the cone is __________ π cm3 please help 20 pointss
Describe the economy of the United States and how its characteristics contribute to a high standard of living. PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
What is the product of 2 1/8 and 4 1/3? A. 6 2/11 B. 8 1/24 C. 8 2/11 D. 9 5/24