vrinmotokaa
vrinmotokaa vrinmotokaa
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.75 for 5lbs of food for your puppy how much is it for 1lb?

Respuesta :

312 312
  • 26-03-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

cost/lbs. = $3.75/5lbs = 0.75/1lb

Answer Link

Otras preguntas

Every great city has one or more slums, where the working-class is crowded together. . . . The streets are generally unpaved, rough, dirty, filled with vegetab
Select the correct answer. Peter has launched a website that features baby products. However, clients often find they are unable to access the website because t
A(n) ____________________ is a type of software for computers and mobile devices that reads a user's specified web feeds and collects their most recent content.
You drink 8 fluid ounces of milk for breakfast every morning. Write and graph a function that relates the amount y of milk (in fluid ounces) that you drink for
Need a lot of help plzzzzzzzzzzzzz
A square is inscribed in a circle . If the area of the square is 9 inch square what is the ratio of the radius of the circle to the side of the square.
The product of the first three terms of a geometric progression is 3375, and their sum is 65. Find the first term of this progression.
How do earth’s systems interact with each other?
what type of carbohydrate does rice contain
I need help with this question. I just don’t understand it.