vrinmotokaa
vrinmotokaa vrinmotokaa
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

NUMBER 4: it costs $1.44 for 16 lemons. How much is each lemon?

NUMBER 4 it costs 144 for 16 lemons How much is each lemon class=

Respuesta :

amandachu
amandachu amandachu
  • 26-03-2021
it is 9 cents each lemon
Answer Link
dgeralds88 dgeralds88
  • 26-03-2021
Cross multiply and divide it
Answer Link

Otras preguntas

Which two statements explain why most American Indians initially supported the French in the French and Indian War? The French expected the American Indians to
Which element has properties most similar to those of chromium
Which of the following was an effect of the Boston Tea Party
if you contagious illness by coming in contact with infected blood this would be considered contraction through direct contact
The Wizard of Oz is trying to make a quick escape in his hot air balloon. If the net force on the balloon remains constant, what happens as he throws sand bags
What's a disadvantage of having a name?
betty bought a package of meat that weighed 1.75 kilograms and another that weighed 1.54 kilograms. how much meat did she buy all together
Determine whether 2y=3x-1 represents a direct variation. if it​ does, find the constant of variation.
why is it important to know a tornados velocity and not just its speed
The starting substanceses of a chemical reaction are refered to as