joseluisgonzalezocho joseluisgonzalezocho
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-pint bottle of water costs $5.80. What is the price per cup?

Respuesta :

chencherry168 chencherry168
  • 26-03-2021

Answer: $2.90/cup

Step-by-step explanation:

1 pint = 2 cups

2 cups = $5.80

--> $5.80/2 = $2.90/cup

Answer Link
Rosiecheeke Rosiecheeke
  • 26-03-2021

Answer:

$1.45 per cup

Step-by-step explanation:

I would think that you find out how many cups are in 2 pints and that is equal to 4 cups so I did 5.80/4 and got 1.45

Answer Link

Otras preguntas

Please help with working with scientific notation questions
Why doesn't a cube root have two answers
IAt a putt putt course there are 50 yellow golf balls, 45 red golf balls, and 65 blue golf balls. What ratio compares the number of blue golf balls to the total
an ant can travel approximately 30 meters per minute . how many meters could an ant move in 45 minutes
What is equivalent to 3.7
The part of the ear where sound wave compressions and rarefactions cause the eardrum to vibrate is the?
What does the Greek sculptor Polykleitos's statue The Spear Bearer emphasize?
5 facts about the cell wall
If 4x = 28 , find the value of 29-5x
Simplify. 24÷(–8–(–4)) a. –6 b. –2 c. 2 d. 6