erenjaeger2377 erenjaeger2377
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

A certain type of cereal is sold in boxes of two different sizes. The price of the 8-ounce box is $2.48, and the price of the 14-ounce box is $3.36. How much greater is the cost per ounce of cereal in the 8-ounce box than in the 14-ounce box?

Respuesta :

s67750 s67750
  • 26-03-2021

Answer:

$456.64

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

$4. Is what percent of $100.
How many slides would be in a PowerPoint presentation based on the formatting of the Word outline? two three eight eleven
Question 8, I need help..
Help with spansih hw
Create a system of linear equations that has one solution of y=2x+1 and y=2x+2
Choices Y -7 -5 -1 1 5 7 X -14 -7 -2 2 5 10
boys and girls trying on relationships of men and women like kids playing dress up in their parents' clothes” What type of figurative language is evident in th
I need help please.
What do we call the proteins that tag antigens for destruction?
One mole of a chemical element contains approximately 6.02 × 1023 atoms. How many atoms are present in 4.6 × 104 moles of oxygen? Represent the answer in scient